رادیاتور ژنراتور

رادیاتور ژنراتور چیست - نحوه کار رادیاتور ژنراتور

رادیاتور ژنراتور

شرکت دیزل ولت طراح و سازنده انواع رادیاتور ژنراتور ، اجاره دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی در ایران زیر نظر مهندسین و کارشناسان مجرب می باشد. دیزل ولت با بهره گیری از دانش روز و با داشتن پرسنل مجرب در تلاش است تا صنعت ژنراتور و رادیاتور ژنراتور ایران را توسط خدمات حرفه ای خود به تمام عزیزان ارتقا دهد.

انواع رادیاتور ژنراتور

طراحی و ساخت رادیاتور ژنراتور برای ژنراتور های کوچک گازوئیلی و ژنراتور های گازی از دیگر فعالیت های این شرکت است که در تلاش است تا بهترین محصولات رادیاتور ژنراتور را با مواد اولیه مرغوب و تکنسین های مجرب ارائه دهد.

رادیاتور ژنراتور چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانید عملکرد موتور به احتراق سوخت در سیلندر بستگی دارد. نیروی ناشی از احتراق سیلندرها را به عقب می راند و این نیروی رو به جلو و عقب نیروی چرخشی را تغییر می دهد. در اثر احتراق دمای داخل موتور افزایش می یابد و در صورت خنک نشدن موتور به دلیل دمای بالا باعث آسیب یا ذوب یا تغییر شکل اجزای موتور می شود.

برای حل این مشکل معمولا از رادیاتور ژنراتور برای خنک کردن دمای موتور استفاده می شود. در موتورهای امروزی ، دما با استفاده از آب یا خنک کننده حفظ می شود. به این ترتیب آب در رادیاتور ژنراتور به کمک پمپ (پمپ آب) در اطراف سیلندرهای موتور که همان اتاقک های احتراق هستند به گردش در می آید و گرمای موتور را جذب می کند. مناطق مربوط به رادیاتور ژنراتور دارای لوله های مخصوصی در اطراف سیلندر برای حرکت آب هستند.

پس از جذب گرمای موتور، آب گرم شده و به خروج از موتور ادامه می دهد. پس از خروج از موتور وارد محفظه مشبکی به نام رادیاتور ژنراتور می شود. در رادیاتور ژنراتور به دلیل تبادل حرارت زیاد با هوا، گرمای آب گرفته شده و آب خنک شده به موتور برمی گردد و سیکل خنک سازی توسط رادیاتور ژنراتور دوباره شروع می شود.

جهت اجاره ژنراتور اینجا را کلیک کنید.

شماره تماس: 09124028614

شستشوی رادیاتور ژنراتور

با تمیز کردن گریل رادیاتور ژنراتور می توانید کارایی و خنک کنندگی آن را افزایش دهید

همیشه مقدار ضد یخ آب رادیاتور ژنراتور را حتی در هوای گرم بررسی کنید.

ضد یخ دارای خواص ضد جوش، ضد خوردگی و ضد زنگ زدگی است که باعث افزایش عمر موتور و رادیاتور ژنراتور خواهد شد.
فیلتر آب ناخالصی های موجود در گردش سیال در رادیاتور ژنراتور و موتور را کاهش می دهد.

در ادامه نمونه های زیادی از رادیاتور ژنراتور موتور ژنراتور های کوچک ارائه شده توسط شرکت دیزل ژنراتور را خواهیم دید.

سوالات متداول در مورد رادیاتور ژنراتور دیزل

عوامل موثر در هزینه رادیاتور ژنراتور

نوع ورق و آلیاژ به همراه ضخامت و تعداد لوله های به کار رفته در ساخت رادیاتور ژنراتور از مهمترین عوامل موثر در هزینه می باشد.

انواع رادیاتور ژنراتور شرکت دیزل ولت

دیزل ولت تامین کننده رادیاتور ژنراتور موتورهای کاترپیلار، کامینز، ولوو، پرکینز می باشد. همچنین طراحی و ساخت رادیاتور ژنراتور مورد استفاده در ژنراتور های کوچک دیزلی و گازی از دیگر خدمات شرکت دیزل ولت است که با استفاده از مواد اولیه مرغوب و متخصصین مجرب سعی در ارائه بهترین انواع رادیاتور ژنراتور  را دارد.

متعلقات رادیاتور ژنراتور های دیزلی و گازی

 لوله های خنک کننده یا سلول ها در رادیاتور ژنراتور

 خروجی مایع به موتور درب رادیاتور ژنراتور

 فین یا پره های عبور هوا در رادیاتور ژنراتور

 پروانه های رادیاتور ژنراتور

 واتر پمپ رادیاتور ژنراتور

 استراکچر رادیاتور ژنراتور

 مجاری عبور مایع در رادیاتور ژنراتور

قسمت مرکزی رادیاتور در چندین طرح ساخته شده است که پرکاربردترین آنها دو نوع است.

 لوله رادیاتور ژنراتور با مقطع گرد

این نوع رادیاتور ژنراتور از لوله هایی تشکیل شده است که از بالای رادیاتور ژنراتور گازی (از مخزن بالایی تا مخزن پایینی) امتداد دارند. این لوله ها یا المان های رادیاتور توسط ورقه های نازک فلزی (مس و آلومینیوم) به هم متصل می شوند، هر چه انتقال حرارت بهتر باشد، خنک کننده بهتر گرمای خود را از داخل لوله ها به پره های فلزی منتقل می کند.

 

 لوله رادیاتور ژنراتور با مقطع مستطیل

این نوع رادیاتور ژنراتور دیزل ولت حاوی تعداد زیادی سلول نازک است که از اتصال خطوط نازک و اتصال آنها به یکدیگر در امتداد لبه های اتصال آنها تشکیل می شود و این کانال ها از مخزن بالایی به مخزن پایینی امتداد دارند.

 

انواع رادیاتور ژنراتور بر حسب نوع قرار گیری

 رادیاتور ژنراتور گازسوز نصب شده روی شاسی ژنراتور

این نوع رادیاتور ژنراتور در دیزل ژنراتور و گاز ژنراتور زیر 200 کیلووات کاربرد دارد.

 

 رادیاتور ژنراتور ریموت یا رادیاتور مجزا

این نوع رادیاتور ژنراتور گازی به دلیل گرمای زیاد ژنراتور گازی نوع رادیاتور در مولد گاز پرقدرت استفاده می شود. این رادیاتور ژنراتور در فضای خالی که توسط لوله ای از ژنراتور گاز جدا شده است خنک می شود.

 

توصیه های نصب رادیاتور ژنراتور توسط دیزل ولت

از مهمترین استانداردهای نصب رادیاتور ژنراتور به موارد ذیل می توان اشاره نمود:

در صورت نبودن کانال بین رادیاتور ژنراتور گازسوز و خروجی

 فاصله رادیاتور تا پریز 150 سانتی متر است.

ابعاد خروجی هوا در رادیاتور ژنراتور باید 1.5 برابر ابعاد رادیاتور ژنراتور باشد.

در قسمت تهویه رادیاتور ژنراتور باید از توری استفاده شود.

در محیط سرد برای گرم نگه داشتن رادیاتور ژنراتور باید از شیرهای ترموستاتیک در شیر ورودی رادیاتور ژنراتور استفاده شود.

استفاده از محلول های آب و ضد یخ با توجه به نوع آب و هوا برای جلوگیری از یخ زدگی رادیاتور ژنراتور

 

انواع رادیاتور ژنراتور دیزل بر حسب نوع موتور:

رادیاتور ژنراتور دیزل

این نوع رادیاتور ژنراتور به صورت ثابت و نزدیک به موتور نصب می شود. تعداد سلول های رادیاتور ژنراتور دیزل بسته به توان 2، 3، 4، 5، 6 سلول می باشد. رادیاتور ژنراتور از آلومینیوم یا مس ساخته شده و بر روی شاسی دیزل ژنراتور نصب می شود. افزایش سایز رادیاتور ژنراتور و همچنین تعداد سلول های دیزل ژنراتور باعث افزایش قدرت دیزل ژنراتور می شود.

شرکت دیزل ولت قالب تولید کننده رادیاتور، رادیاتور ژنراتور دیزل ، رادیاتور ژنراتور زیره سبز، رادیاتور ژنراتور پرکینز، رادیاتور ژنراتور تولید کننده آنها می باشد لذا در صورت نیاز به رادیاتور ژنراتور با کارشناسان شرکت دیزل ولت تماس حاصل فرمایید.

رادیاتور ژنراتور گازسوز

این نوع رادیاتور ژنراتور در زنجیر برق کوچک تا 300 کاوا به صورت ثابت بر روی شاسی موتور دیزل نصب می شود و در زنجیر برق نیروگاه با فاصله بیشتر و با ابعاد بزرگتر به ژنراتور گاز و موتور متصل می شود. رادیاتور ژنراتور ها  معمولا از آلومینیوم و مس ساخته می شوند. ابعاد رادیاتور ژنراتور گازی به دلیل کارکرد مداوم بیشتر از رادیاتور ژنراتور دیزل بوده و برای خنک سازی آن از ازن در دماهای مختلف استفاده می شود.

مقالات پیشنهادی: مولد دیزل ژنراتورژنراتور سایلنتلود بانک

انواع مختلف رادیاتور ژنراتور

در ادامه شما را با انواع مهم رادیاتور ژنراتور در دیزل ولت آشنا می‌کنیم:

 1. رادیاتور ژنراتور آب موتور

از این نوع رادیاتور ژنراتور برای خنک کردن آب داخل موتور استفاده می شود که در این مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

 

 1. رادیاتور ژنراتور خنک کننده روغن

این نوع رادیاتور ژنراتور در ژنراتورهای برق دائمی استفاده می شود. عملکرد آن این است که دو لایه روغن از یک طرف وارد رادیاتور شده و از طرف دیگر خارج می شود. در واقع روغن با آب مخلوط نمی شود و حرارت خود را در تماس با آن منتقل می کند. سپس هوا وارد رادیاتور ژنراتور خنک کننده می شود تا آب خنک شود.

 

 1. رادیاتور ژنراتور اینتر کولر

از این نوع رادیاتور ژنراتور ر در موتورهای نیروگاه های دائمی استفاده می شود. عملکرد آن این است که دو لایه روغن از یک طرف وارد رادیاتور شده و از طرف دیگر خارج می شود. در واقع روغن با آب مخلوط نمی شود و در تماس با آن گرما را منتقل می کند. سپس آب برای خنک شدن وارد رادیاتور ژنراتور هوا خنک می شود.

 

 1. رادیاتور ژنراتور افتر کولر

این نوع رادیاتور ژنراتور نیز عملکردی مشابه مدل قبلی دارد اما به دلیل اینکه در موتورهای بزرگتر تزریق سوخت و هوا به داخل کولر با معایبی همراه است لذا از این نوع رادیاتور ژنراتور استفاده می شود. بنابراین هوا با ابعاد کوچکتری وارد رادیاتور شده و گرمای خود را از طریق تماس به آب منتقل می کند. به عبارت دیگر کمپرسور هوای فشرده را خنک می کند.

 

 1. اکسچنجر یا مبدل حرارتی رادیاتور ژنراتور

از این نوع رادیاتور ژنراتور در ژنراتورهای CHP استفاده می شود. در ابتدا آب گرم موتور وارد آن می شود و مانند رادیاتورهای پس رادیاتور ژنراتور ، گرمای آب به صورت تماسی با کمک مایع متوسط ​​گرفته می شود.

انواع رادیاتور ژنراتور خنک کننده دیزل ژنراتور

به طور کلی دو نوع رادیاتور ژنراتور معمولی افقی و عمودی وجود دارد. یکی از پرکاربردترین انواع این دستگاه ها رادیاتور هوای تخت است که به کولر خشک و کولر هوا نیز معروف است. در نوع دیگر به جای استفاده از قاب تخت، از ساختار عمودی استفاده می شود. البته باید این موضوع را در نظر بگیرید و تفاوت آنها در ظاهر نیست و در ظرفیت خنک کنندگی و کارایی عملکردی نیز تفاوت هایی دارند.

 

 1. رادیاتور ژنراتور ر تخت

این نوع رادیاتور ژنراتور در ظرفیت های بالا از 400 کاوا تا 5000 کیلووات تولید می شوند. یکی از عوامل مهم در نوع سازنده، تراکم باله و انتخاب لوله مسی مناسب است که البته نیاز به دانش فنی و تجربه زیاد دارد.

 

 1. رادیاتور ژنراتور ایستاده یا عمودی

این رادیاتور ژنراتور از 1 فن تا 8 فن ظرفیت دارند و فن های استفاده شده در این نمونه ها در دو نوع محوری و چند پره می باشند که هر کدام می توانند کارایی و کارایی متفاوتی را ارائه دهند. یکی دیگر از عناصر محاسباتی در تعیین ظرفیت رادیاتور ژنراتور مولد هوا، انتخاب سیستم تهویه است که باید به درستی محاسبه شود.

 

قطعات اصلی رادیاتور ژنراتور

رادیاتور ژنراتور دیزل از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 

 1. قاب رادیاتور ژنراتور

این قاب از هسته رادیاتور ژنراتور پشتیبانی می‌کند، زیرا فن هوا را از طریق آن می‌دمد و قاب موتور هنگام کار می‌لرزد.

 1. هسته رادیاتور ژنراتور

خنک سازی در این بخش رادیاتور ژنراتور انجام می شود. در وسط لوله ها و باله ها وجود دارد. مایع خنک کننده از لوله ها عبور می کند و گرما به پره ها منتقل می شود. دمیدن هوا از طریق فن این گرما را از ژنراتور خارج می کند.

 

 1. فن رادیاتور ژنراتور

پروانه یا به صورت مکانیکی از میل لنگ موتور توسط قرقره ها یا تسمه ها تغذیه می شود یا به صورت الکتریکی توسط یک موتور الکتریکی به حرکت در می آید. ممکن است چندین فن روی رادیاتور ژنراتور وجود داشته باشد، به خصوص اگر با برق کار می کنند.

 

 1. مخزن انبساط رادیاتور ژنراتور

مخزن انبساط جایی است که می توانید سطح مایع خنک کننده را بررسی کرده و از آن خارج شوید. فضایی برای انبساط مایع خنک کننده وجود دارد و سنسورهایی مانند سنسور کم خنک کننده را می توان در این قسمت رادیاتور ژنراتور یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *