سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور

سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور

سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور یکی از مهم ترین قسمت های دیزل ژنراتور است که برای خنک سازی دستگاه استفاده می شود. راه اندازی موتور دیزل با انتشار گرما همراه است.

این گرما می تواند به قطعات دستگاه آسیب برساند و همچنین لایه روغن روی آنها را از بین ببرد و باعث آتش گرفتن سیم پیچ ها شود. به همین دلیل باید از ژنراتوری که سیستم خنک کننده برای آن استفاده می شود حذف شود.

انواع سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور

برای سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور، ما دو نوع سیستم خنک کننده داریم، سیستم هوا خنک و سیستم خنک کننده آب، یعنی:

1. سیستم هوا خنک

 • سیستم خنک کننده هوا
  یک دیزل ژنراتور با هوا خنک با گردش هوا دما را کاهش می دهد، یک سیستم هوا خنک دارای دو چرخه خنک کننده است که به شرح زیر است.
 • سیستم تهویه باز
  این روش هوای خروجی را از اطراف دستگاه گرفته و به سمت جلو هدایت می کند و طول دستگاه را برای خنک کردن دیزل ژنراتور رد می کند.
 • روش هوای بسته
  در این روش هوا از موتور دیزل خارج نمی شود و با افزایش فشار هوا، فن موتور روشن می شود و باعث خنک شدن دمای داخلی موتور می شود.

2. سیستم آب خنک

این سیستم که به سیستم خنک کننده مایع نیز معروف است به این دلیل نامگذاری شده است که از مایعی غیر از آب، روغن دیزل ژنراتور، ضد یخ یا هیدروژن برای خنک کردن دیزل ژنراتور استفاده می شود و مراحل این سیستم به شرح زیر است.

 1. با روشن شدن دستگاه، پمپ آب شروع به حرکت کرده و فن شروع به کار می کند.
 2. موتور به حداقل دما می رسد و ترموستات باز می شود.
 3. تزریق ضد یخ از طریق لوله پایین به پمپ آب می رسد.
 4. ضد یخ به سرعت توسط پمپ آب به بلوک سیلندر می رسد. ( سیستم خنک کننده )
 5. حرکت ضد یخ در داخل سیلندر باعث انتقال حرارت و کاهش دما می شود.
 6. پس از رفتن به داخل سیلندر به قسمت اولیه می رود و دمای آن قسمت را نیز کاهش می دهد.
 7. هنگامی که دما به بالاتر از حد استاندارد رسید، ترموستات آب را ابتدا به بالای رادیاتور و سپس به پایین می‌فرستد و با عبور از فن خنک می شود و به شبکه برمی گردد و موتور را خنک می کند.

کلام آخر ( سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور )

سیستم خنک کننده واحد دیزل عملکرد خودکار تجهیزات را تضمین می کند. در صورت خرابی این قطعه و افزایش دمای داخلی دستگاه، احتمال ذوب قطعات داخلی و آتش سوزی در داخل گازوئیل وجود دارد، بنابراین توصیه می شود این سیستم به طور مداوم بررسی و سرویس شود.

مجموعه دیزل ولت با ارائه خدمات اجاره ژنراتور در تهران در خدمت شما عزیزان خواهد بود. شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه دیزل ولت تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *